problema motoras relanti

Ai Golf 3 sau Vento / ai o problema / vrei un sfat / posteaza aici.

Moderator: Patthy VIP

problema motoras relanti

Postby B06LCP » 18 Apr 2011 21:43

salut am si eu o problema si printre altele o rugaminte daca se gaseste cneva dornic sa faca o fapta buna .

de ceva vreme am probleme cu relantiu si in plus in mers de multe ori nu se mai alimenteaza si moare motoru , iar dupaia tre sa pun contactu si sa dau la automat de cateva ori ca so ia din nou . am curatat clapita acceleratie , am skimbat bujii , capac delcou , rotor delcou , filtru benzina , si mai nou am curatat injectoarele la ultrasunete si leam calibrat cum ies din fabrica in aceeasi parametri . problema tot na disparut la service baietii au zis ca sigur e de la motorasu de relanti , dar nas vrea sa dau bani pe el inainte sa vad daca sigur asta e problema..asa am patit si am dat si bani p injectoare si degeaba .

rugamintea mea era daca cineva imi poate da pentru 2 ture de bloc motorasu de relanti , ca sa vad exact daca este de la el sau nu sa nu dau bani de pomana si sa nu rezolv nimic :( ... am motor 1.6 kw 55 75 cai , multipunct .
B06LCP
Membru Incepator

Re: problema motoras relanti

Postby alex_gafita » 19 Apr 2011 21:58

inainte sa faci proba cu alt motoras (sau sa apuci sa dai bani pe el) verifica presiunea din rezervor (minim 1.2 sau min 3 bar (depinde de motorizare) park tre sa ai) poate fi si pompa de benzina de vina ! sa nuti dea destul debit pana in corpul de injectie ... incearca sa blokezi returul si fa o tura, doua cu masina, cu returul strangulat ... dak merge bine e de vina pompa ! bafta ...

le : pompa e garantata cam 100 de mii de km ... deci ...
pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos decat plasticele de ultima generatie ...
alex_gafita
Membru nivel 5

Re: problema motoras relanti

Postby paizisc » 19 Apr 2011 23:49

nu de la motoras ti se opreste in mers
cand e ala stricat nu ai soc la rece si la cald tremura, nu e stabil dar nu se opreste
ori contact prost undeva, ori alimentarea cu combustibil joaca feste.
mai cauta, nu-l schimba
ce te sfatuiesc este sa pui un tester pe ea, sa verifici presiunea benzinei cu un manometru si sa verifici si sonda lambda (intepi firul plus cu un ac + un multimetru, masa pe aripa masinii vtre sa dea valoare peste 3 si sa oscileze)
paizisc
Moderator General

Return to Probleme / Discutii Golf III (MK3) si Vento