Ajutor Caseta directie

Ai Golf 3 sau Vento / ai o problema / vrei un sfat / posteaza aici.

Moderator: Patthy VIP

Ajutor Caseta directie

Postby King » 12 Jul 2011 12:05

Sunt mandrul detinator al unui Golf 3 1.9 TDI 110 hp. Acum o saptamana, caseta de directie(hidraulica) a cedat. Cum pretul de achizitie al unei casete noi (pret 12 mil lei vechi-minim) mi sa parut destul de "piperat" (dat fiind ca vreau sa vand masina peste 2 luni) , am decis sa achizitionez o caseta de directie de la dezmembrari. Am sunat frumos 2 persoane de la dezemembrari(din anunturi diferite) si mi-au rapuns ca da au casete de directie hidraulica pentru golf 3 si ca toate sunt la fel,deci nu am de ce sa imi pun problema ca nu se va potrivi. Incantat ca am gasit ceva mai ieftin,am comandat caseta respectiva(pret 3 mil cu tot cu transport). Toate bune si frumoase pana in momentul in care caseta sa potrivit la locul ei,insa bieletele si cap-ul de bara,nu s-au mai potrivit pe noua caseta. Acum,tot cazul , a devenit ciudat si sa va spun de ce: cei de la service,nu stiu de la ce masina provine caseta de directie,sa stie in functie de ce masina comanda bielete si cap de bara , iar cel de la dezmembrari, numai stie de la ce masina a demontata acea caseta de directie(golf e sigur,dar nu stie ce model).In situatia asta ma gandeam ca in functie de codul de pe caseta de directie,sa incerc sa aflu cam de pe ce model de masina provine.. Voi ce ma sfatuiti sa fac?
King
Membru nivel 1

Re: Ajutor Caseta directie

Postby King » 13 Jul 2011 11:07

In cele din urma am descoperit de pe ce masina era caseta respectiva..ms oricum GC
King
Membru nivel 1

Postby mariocozla » 14 Jul 2011 14:21

din ce oras esti?
mariocozla
Membru nivel 3

Postby mentalleyes » 15 Jul 2011 10:46

banuiesc ca dupa seria de pe ea ai aflat nu? cel mai simplu parerea mea
old vw's dont leak oil! they just mark their spot!
0766949941
Y.M:mentalleyes
viewtopic.php?f=57&t=152
mentalleyes
Moderator

Postby King » 15 Jul 2011 19:21

maricozla: Braila
mentalleyes: da,dupa seria ei, oricum nu sa potrivit pe golful meu si o voi pune la vanzare in cel mai scurt timp :)
King
Membru nivel 1

Postby dragosica » 16 Jul 2011 09:19

mare atentie la bieletele de directie si la casete
ele sunt de doua feluri,nu va mai luati dupa aia de la dezmembrari pt ca ei sa isi vanda marfa ori din lipsa de cunostinte ori sa bage pe gat
sunt de doua feluri
ZF si mai e una care nu imi vine acum in minte
dragosica
Membru nivel 5

Postby King » 17 Jul 2011 02:05

da Dragos,acelasi lucru il recomand si eu. Da,e acest ZF si parca inca o "specie" TRW (din cate stiu eu,daca nu e asa,nu ma supar daca sunt corectat).
Legat de cei de la dezmembrari,caseta ce mi-a fost trimisa,cu toate recomandarile, era de fapt de pe un passat ce a fost produs intre 1990 si 1997,sau ceva de genul,deci pot spune ca sunt patit.Sa numai spun ca am sunat la cei de la marele parc de dezmembrari auto rolla(tot respectul pentru ei)insa ma informau acelasi lucru,ca toate casetele sunt la fel.
Oricum golful meu in ultimile 7 zile "a incercat" cam 3 sau 4 tipuri de casete de directie si degeaba.
Sincer,recomand ca toti cei ce au probleme cu asa ceva sa apeleze la o reconditionare,sau o societate ce ofera produsele in functie de codul lor (cel de la mama natura). Din punctul meu de vedere,codul de pe ele e sfant.
King
Membru nivel 1

Postby cc6550cb » 04 Aug 2011 11:36

salut! sunt nou pe forum, am si eu un golf 3 1.9 tdi 90 cp din 1996. de 2 luni a inceput sa imi curga uleiul de la servo. La inceput curgea foarte putin, dar acum un litru la jumatate de ora. Pe langa faptul ca imi curge uleiul am si joc in volan cam jumatate de tura, iar cand iau o piatra sau orice denivelare nu o mai pot tine drept pe sosea. Se mai poate repare caseta sau se schimba? Va multumesc!
cc6550cb
Membru nivel 1

Postby King » 06 Aug 2011 20:51

Din cate stiu eu, ai cateva posibilitati:

1. sa incerci sa reconditionezi actuala caseta
2. sa cumperi una noua
3. sa cauti la dezmembrari o caseta care sa se potriveasca pe modelul tau de golf
4. sa cauti sa cumperi o caseta exact ca a ta,gata reconditionata ( eu am gasit la 8 mil )

Eu doar aceste posibilitati le stiu. Stima!
King
Membru nivel 1

Postby cc6550cb » 10 Oct 2011 12:56

Salut! Am reconditionat caseta de directie pe care o aveam si m-a tinut doua saptamaini. Acum am joc si mai mare in directie, nu o pot controla pe sosea. Stiti cumva la cat ajunge o caseta la mana a doua? Multumesc!
cc6550cb
Membru nivel 1

Return to Probleme / Discutii Golf III (MK3) si Vento