ESP golf 5

Ai Golf 5 sau Jetta / ai o problema / vrei un sfat / posteaza aici.

ESP golf 5

Postby toni.zaharia » 31 Dec 2012 10:28

Buna,

Am un golf 5 care iarna imi creaza probleme . Cand iau viraj si drumul este acoprit de gheta imi pleaca spatele si ma rasucesc pe drum.
De cateva ori m-am intors la 180* pe europena si noroc ca nu venea nimeni din contrasens ca altfel....
Aveti idee daca pot instala ESP-ul acum pe ea ? Am inteles ca astfel as putea evit rasucirile .
Multumesc.
toni.zaharia
Membru Incepator

Re: ESP golf 5

Postby rata » 12 Jan 2013 11:27

Toni, sa-ntelegem ca tu nu ai ESP-ul activ ?? Normal ca pe drum alunecos trebuie sa ai ESP-ul activ, ptr a evita aceste rasuciri. Rolul ESP-ului este de a evita aceste derapari , iti controleaza rotile (numai pe fata) ptr a preveni derapajul........... uite o discutie aici : viewtopic.php?f=46&t=1254 sigur o sa-ntelegi mult mai bine rolul ESP-ului .......... BFT !!!!
rata
Membru nivel 1

Postby toni.zaharia » 13 Jan 2013 16:58

Am citit topicul. Inteleg ca rolul ESP-ului este de a detecta in cazul unei derapari care roata din fata are mai multa aderenta spre a-i transfera mai multa putere in vreme ce la cealata roata ii reduce din forta de tractiune . Problema este ca la Golf-ul meu 5 , Comfortline, nu are ESP in dotare . Nici cei de la reprezentanta nu mi-au spus ca l-as fi comandat de la bun inecput.
Intrebarea ramane: pot sa il pun acum pe masina ?
Eventual mai intreb la PBN .
toni.zaharia
Membru Incepator

Postby rata » 14 Jan 2013 07:25

G 5 fara ESP ??? Si mai ales varianta Comfortline !!! Nu-mi vine sa cred, esti primul care-l aud ca G 5 nu are ESP din fabrica, nici nu cred ca trebuia comandat , nu este o optiune sau fitza, este in echiparea din fabrica. Am un amic care are iti poate spune toate dotarile cu care a plecat masina din fabrica, lasa-mi VIN-ul masinii pe privat si sa vedem, daca masina ai luat-o de noua , posibil sa te fi pacalit cei de la reprezentanta sau ..........tot nu-mi vine sa cred..............mai facut extrem de curios !!!
rata
Membru nivel 1

Return to Probleme / Discutii Golf V (MK5) si Jetta